Pamięć
Pamięć
autorem artykułu jest Marika Marcinkowska
CzÄ™sto nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważnÄ… rolÄ™ w naszym życiu odgrywa pamięć. To dziÄ™ki niej posiadamy wspomnienia, przechowujemy informacje, uczymy siÄ™ – funkcjonujemy w Å›rodowisku. Czym jest tak naprawdÄ™? Czemu niektórzy zapamiÄ™tujÄ… od razu, a inni nie mogÄ… przyswoić materiaÅ‚u pomimo wielokrotnego powtarzania? Dlaczego nie zawsze możemy przypomnieć sobie zapamiÄ™tane informacje? Czy można coÅ› zrobić by to zmienić?
Pamięć jest wielofazowym procesem, odpowiedzialnym za rejestrowanie, przechowywanie i odtwarzanie doÅ›wiadczenia (Maruszewski, 2000). Ze wzglÄ™du na swojÄ… podstawowÄ… funkcjÄ™ (przechowywanie doÅ›wiadczeÅ„) pamięć porównywana jest przez psychologów do pisma – ma charakter czysto obrazowy. Przechowujemy w niej obrazy osób, przedmiotów i sytuacji, a także pojęć abstrakcyjnych, których przywoÅ‚anie uruchamia caÅ‚y ciÄ…g skojarzeÅ„ i obrazów.
Na czym to polega?
Ludzie od lat chcieli znaleźć zwiÄ…zek pomiÄ™dzy pracÄ… mózgu a jej, jakże niematerialnym i ulotnym efektem – myÅ›lÄ….
Badania neuronalne i neuropsychologiczne wykazaÅ‚y, że pamięć polega (przynajmniej częściowo) na przepÅ‚ywie impulsów elektrycznych. GÄ™sta sieć neuronalna naszego mózgu tworzy „magazyn”, w którym możemy przechowywać niezliczone iloÅ›ci informacji, a dziÄ™ki odpowiednim bodźcom możemy je również odtwarzać. To, jak wiele uda nam siÄ™ odtworzyć zależy w ogromnej części od tego jak wiele udaÅ‚o nam siÄ™ zapamiÄ™tać trwale.
Pamięć różnicowana jest zwykle ze względu na rodzaj informacji i sposoby ich przechowywania. Istotnym podziałem jest również ten oparty o kryterium czasu przechowywania informacji. Wyróżniamy tu trzy rodzaje pamięci:
1. ultrakrótkÄ… (sensorycznÄ…) – zwiÄ…zanÄ… z procesami postrzegania
2. krótkotrwałą (operacyjnÄ…) – pozwalajÄ…cÄ… na tymczasowe zapamiÄ™tanie i przetworzenie informacji głównie akustycznych i wzrokowych
3. trwałą – pozwalajÄ…cÄ… zapamiÄ™tać praktycznie nieograniczonÄ… ilość informacji i przechowywać trwale (zapominanie jest pozorne)
Pamięć krótkotrwała i długotrwała
Pamięć krótkotrwała pozwala nam na przechowanie niewielkiej ilości informacji przez krótki okres (kilka do kilkunastu sekund). Wykorzystujemy ją zwykle próbując zapamiętać np. dyktowany nam numer telefonu, adres, listę zakupów itp. Pamięć operacyjna jest tymczasowym magazynem dla informacji. Spełnia również rolę etapu przejściowego pomiędzy nowym bodźcem a pamięcią długotrwałą. Oznacza to, że każda informacja przechodząca przez nią w procesie przetwarzania zostaje zapamiętana trwale lub zapomniana (odrzucona, jako nieistotna dla nas). W przypadku przypominania droga jest odwrotna: wiadomości zgromadzone w pamięci długotrwałej przechodzą do krótkotrwałej, co pozwala nam dokonać selekcji i odtworzyć potrzebne w danej chwili fakty, wspomnienia itp.
Sytuacja przedstawia się nieco inaczej w przypadku pamięci długotrwałej. Możemy wyobrazić ją sobie jako ogromny magazyn, podzielony na działy: deklaratywny, a w nim podsystemy nazywane pamięcią semantyczną (dotyczącą języka i kojarzenia faktów) i epizodyczną (związaną ze zdarzeniami dotyczącymi nas, zlokalizowanymi w czasie i przestrzeni) oraz niedeklaratywny: pamięć związana z czynnościami, pomagająca dostosować się do warunków panujących w otoczeniu.
Ślady pamięciowe przechowywane są w postaci powiązanych ze sobą skojarzeniami grup. Są one bardzo indywidualne i nie sposób określić naukowo wszystkich reguł, które je porządkują.
Zapamiętywanie
Jest pierwszą fazą procesu pamięciowego. Podczas tej czynności nabywamy nowych umiejętności i informacji. Odbywa się w dwojaki sposób: pojedynczego spostrzeżenia lub złożonej aktywności opartej na powtarzaniu (wielokrotnej ekspozycji bodźca).
Od wieków ludzie próbują znaleźć sposoby na efektywniejsze przyswajanie informacji. Dzięki temu powstało wiele mnemotechnik, metod wspomagających pracę mózgu oraz diet, wpływających korzystnie na jego pracę. Naukowcy próbują stworzyć nawet pigułkę pamięci, twierdząc zgodnie, że procesem zapamiętywania można sterować. Jednak dopóki badania nad tabletką pamięci nie zostaną ukończone, musimy zdać się na nie - farmakologiczne metody.
Poprawmy swoją pamięć
Liczne eksperymenty z dziedziny psychologii poznawczej pozwoliÅ‚y odnaleźć kilka sposobów wspomagajÄ…cych proces zapamiÄ™tywania. Metody te oparte sÄ… na wspomnianych już przeze mnie skojarzeniach. ZapamiÄ™tywane fakty bÄ™dzie nam Å‚atwiej wydobyć, gdy skojarzymy je z emocjami, kolorami, ruchem, konkretnymi obrazami – nawet absurdalnymi, Å›miesznymi, dźwiÄ™kami, rzeczami już nam znanymi, osobistymi lub erotykÄ…. Technika rzymskiego pokoju, metoda Å‚aÅ„cuchowa czy słów zastÄ™pczych, tak jak wiele innych opiera siÄ™ wÅ‚aÅ›nie na skojarzeniach.
Ważnym czynnikiem wspomagajÄ…cym proces pamiÄ™ciowy jest oczywiÅ›cie dieta. Bardzo dobrze wpÅ‚ywajÄ… na niego miÄ™so i szaÅ‚wia. Kreatyna zawarta w miÄ™sie poprawia nie tylko muskulaturÄ™ ale, jak siÄ™ okazuje, również pamięć. Natomiast szaÅ‚wia od wieków byÅ‚a traktowana jako Å›rodek „ożywiajÄ…cy nerwy i pamięć”. Po ponad 400 latach naukowcy potwierdzili tÄ™ ludowÄ… mÄ…drość.
Nikotyna i kofeina (oczywiście nie w nadmiernych ilościach) zostały zaliczone do substancji wpływających korzystnie na pracę mózgu i zapamiętywanie. Wyniki badań wskazują, ze substancje te skutecznie wspierają sprawność intelektualną wzmacniając połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi w korze czołowej i przedczołowej, odpowiedzialnej za pamięć krótkotrwałą. Nie poprawiają one jednak pamięci długotrwałej, a stosowane w nadmiernych ilościach powodują, że nie możemy się skupić i ukierunkować naszej aktywności.
Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi zdrowego snu. Uczenie się przed snem okazuje się być bardzo efektywne. Informacje, które zgromadziliśmy np. podczas czytania książki czy notatek podczas snu są uporządkowywane i zapamiętywane trwale, a gdy jesteśmy wypoczęci łatwiej nam z tej wiedzy korzystać.
Zdolność zapamiętywania jest indywidualna i wydawałoby się, że nie mamy wpływu na naszą pamięć. Nic bardziej błędnego. Sposobów na okiełznanie naszej pamięci jest mnóstwo. Czasami wymaga to regularnych ćwiczeń bądź zmiany naszych nawyków związanych z uczeniem się, ale warto spróbować. Jeśli nie radzimy sobie sami, zawsze możemy skorzystać z porad specjalistów, trenerów zajmujących się technikami pamięciowymi i efektywną nauką.
--
MEM Pracownia Rozwoju Zdolności Poznawczych
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Pisanie Tekstów: 5 element, który decyduje o skutecznoś
Kulturystyka - atlas ćwiczeń
Pozycjonowanie w wyszukiwarkach
Nowoczesna firma w internecie
Czym są wizytówki i jak ważne są dla osoby prowadzącej